Wednesday Night Series 1 - Dale Boat Builders

Lake Taupo Yacht Club

1 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st   Entrepeneur Magic 25 30   Mike Hindrup 1.045 5.0 DNC 1.0 1.0 2.0 9.0 9.0
2nd   Marine Magic Magic 25 102   Brent Saunders 1.040 1.0 2.0 2.0 4.0 9.0 9.0
3rd   Lumberjack Magic 25 103   Alastair Peacock 1.040 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 16.0 16.0
4th   Balz Dale 70   Joe Dale 1.050 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 18.0 18.0

2 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st   The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson 0.885 2.0 3.0 1.0 2.0 8.0 8.0
2nd   Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett 0.750 1.0 1.0 4.0 4.0 10.0 10.0
3rd   Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell 0.880 3.0 9.0 2.0 3.0 17.0 17.0
4th   Drama Catalina 7 Red   Adam Stachnik 0.765 5.0 2.0 5.0 5.0 17.0 17.0
5th   Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken 0.910 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 1.0 27.0 27.0
6th   Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands 0.840 11.0 DNF 6.0 6.0 6.0 29.0 29.0
7th   Tanifarr Farr 6000 743   P & J Kidson 0.745 11.0 DNC 5.0 3.0 11.0 DNC 30.0 30.0
8th   Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden 0.765 4.0 8.0 7.0 11.0 DNC 30.0 30.0
9th   Second Edition Noelex 25 3381   Steve Jolly 0.875 11.0 DNC 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 40.0
10th   Kubla Khan Ross 780 3247   Graham Gillespie 0.950 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 44.0

R2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Marine Magic Magic 25 102   Brent Saunders 1.040 0.40.38 0.42.16 1.0

R3 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Entrepeneur Magic 25 30   Mike Hindrup 1.045 1.12.20 1.15.35 1.0
2   Marine Magic Magic 25 102   Brent Saunders 1.040 1.13.05 1.16.00 2.0

R4 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Entrepeneur Magic 25 30   Mike Hindrup 1.045 0.31.40 0.33.06 1.0
2   Marine Magic Magic 25 102   Brent Saunders 1.040 0.33.14 0.34.34 2.0

R5 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Lumberjack Magic 25 103   Alastair Peacock 1.040 1.09.03 1.11.49 1.0
2   Entrepeneur Magic 25 30   Mike Hindrup 1.045 1.09.09 1.12.16 2.0
3   Balz Dale 70   Joe Dale 1.050 1.09.48 1.13.17 3.0
4   Marine Magic Magic 25 102   Brent Saunders 1.040 1.20.32 1.23.45 4.0

R2 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett 0.750 0.35.57 0.26.58 1.0
2   The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson 0.885 0.30.36 0.27.05 2.0
3   Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell 0.880 0.30.52 0.27.10 3.0
4   Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden 0.765 0.36.39 0.28.02 4.0
5   Drama Catalina 7 Red   Adam Stachnik 0.765 0.40.24 0.30.54 5.0
6   Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands 0.840 DNF   11.0

R3 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett 0.750 1.06.58 0.50.14 1.0
2   Drama Catalina 7 Red   Adam Stachnik 0.765 1.06.27 0.50.50 2.0
3   The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson 0.885 0.58.16 0.51.34 3.0
4   Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken 0.910 0.59.10 0.53.51 4.0
5   Tanifarr Farr 6000 743   P & J Kidson 0.745 1.13.08 0.54.29 5.0
6   Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands 0.840 1.05.34 0.55.05 6.0
7   Second Edition Noelex 25 3381   Steve Jolly 0.875 1.03.54 0.55.55 7.0
8   Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden 0.765 1.13.57 0.56.34 8.0
9   Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell 0.880 1.04.22 0.56.39 9.0

R4 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson 0.885 0.25.36 0.22.39 1.0
2   Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell 0.880 0.27.14 0.23.58 2.0
3   Tanifarr Farr 6000 743   P & J Kidson 0.745 0.33.16 0.24.47 3.0
4   Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett 0.750 0.34.49 0.26.07 4.0
5   Drama Catalina 7 Red   Adam Stachnik 0.765 0.34.21 0.26.17 5.0
6   Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands 0.840 0.32.07 0.26.59 6.0
7   Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden 0.765 0.35.50 0.27.25 7.0

R5 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken 0.910 0.50.26 0.45.54 1.0
2   The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson 0.885 0.52.18 0.46.17 2.0
3   Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell 0.880 0.55.41 0.49.00 3.0
4   Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett 0.750 1.08.12 0.51.09 4.0
5   Drama Catalina 7 Red   Adam Stachnik 0.765 1.07.33 0.51.41 5.0
6   Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands 0.840 1.02.02 0.52.06 6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com