Taupo Centreboard Regatta

LTYC

Results are final as of 20:07 on March 14, 2018

Feva Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st   A-cute Feva Feva 1856 Wanganui Collegiate School Marcus Inkster   (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 2.0 12.0 10.0
2nd   Feva Pitch Feva 1982 Wanganui Collegiate School Felix Schrider   1.0 (3.0) 3.0 3.0 3.0 1.0 2.0 1.0 17.0 14.0
3rd   Dinghy Feva Feva 2984 Wanganui Collegiate School Scott Bryant   (3.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 3.0 3.0 3.0 19.0 16.0

Laser Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st     Laser 201519 Lake Taupo YC Scott Woodfield 0.87 (4.0) 4.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 3.0 18.0 14.0
2nd     Laser 163926 Lake Taupo YC Dean Roe 0.88 3.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 1.0 1.0 18.0 14.0
3rd     Laser 31 Lake Taupo YC Thomas Schwarz 0.88 2.0 3.0 3.0 (4.0) 1.0 2.0 3.0 2.0 20.0 16.0
4th     Laser 192639 Lake Taupo YC Phil Clarke 0.88 1.0 1.0 (4.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 4.0 24.0 20.0

Flying Fifteen Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st   Busineff Flying Fifteen 3091 Napier SC Hayden Percy   1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (5.0) 3.0 2.0 16.0 11.0
2nd   Jaffa Flying Fifteen 3714 Onerahi YC Rob Ward   3.0 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0 1.0 (4.0) 18.0 14.0
3rd   Ffeene Flying Fifteen 3841 Royal Akarana YC Fred Price   2.0 4.0 (5.0) 5.0 4.0 2.0 2.0 1.0 25.0 20.0
4th   Snaffler Flying Fifteen 3541 Napier SC Chris Reid   (5.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 1.0 5.0 3.0 27.0 22.0
5th   Iff Flying Fifteen 3087 Royal Akarana YC Jenny Price   4.0 (5.0) 3.0 4.0 5.0 4.0 4.0 5.0 34.0 29.0

Open Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st J14 Hot Shot Open 104 Lake Taupo YC Phil Quinn 0.88 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 10.0 8.0
2nd OK Dingy   Open 502 Napier SC Edward Goody 0.88 (2.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 14.0 12.0
3rd Flying Dutchman Tiki Open 45 Lake Ngaroto SC Philip Phillips 1.09 (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 24.0 21.0

Green Fleet Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st     Green Fleet 4275 Napier SC Ozbej Lencek   3.0 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 13.0 9.0
2nd     Green Fleet 4014 Lake Taupo YC Benny Parsons   1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 15.0 12.0
3rd   Mighty Mouse Green Fleet 4392 Tauranga PBYC Sam Wilkins   2.0 2.0 (4.0 DNF) 4.0 DNC 3.0 2.0 3.0 3.0 DNS 23.0 19.0

Starling Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st   Thirsty Whale Starling 1287 Napier SC Josh Gilmore   1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 12.0 10.0
2nd     Starling 1207 Napier SC Zarah Otto   2.0 (3.0) 3.0 3.0 1.0 2.0 3.0 1.0 18.0 15.0
3rd     Starling 2105 Napier SC Jordan   3.0 2.0 1.0 2.0 3.0 (5.0) 1.0 5.0 22.0 17.0
4th   Terminal Velocity Starling 1306 Napier SC Noah Hengst   (4.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 32.0 28.0
5th     Starling 1204 Napier SC Paula Charlotte Dietz   (5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 3.0 5.0 3.0 36.0 31.0
6th   Great White Starling 2027 Napier SC Aleah Goody   6.0 6.0 6.0 (8.0) 7.0 7.0 7.0 7.0 54.0 46.0
7th   Unfinished Business Starling 1080 Napier SC Lucas Allen   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 8.0 6.0 6.0 6.0 59.0 50.0
8th   Pareora Rima Starling 1319 Napier SC Jess Allen   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 6.0 8.0 8.0 8.0 64.0 55.0

Optimist Open Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st     Optimist Open 4375 Lake Taupo YC Max Aitken   (9.0) 1.0 2.0 4.0 1.0 2.0 1.0 1.0 21.0 12.0
2nd   Blackcurrent Optimist Open 3748 Napier SC Jed Potbury   2.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) 3.0 2.0 3.0 22.0 18.0
3rd   The Force Optimist Open 4581 Napier SC Dawson Howarth   1.0 (5.0) 5.0 5.0 3.0 1.0 3.0 2.0 25.0 20.0
4th   Greased Lightning Optimist Open 4409 Napier SC Carl Marshall   3.0 4.0 1.0 3.0 2.0 (8.0) 4.0 4.0 29.0 21.0
5th   Dolphin Racer Optimist Open 3942 Napier SC Robbie Poon   6.0 2.0 4.0 (9.0) 6.0 5.0 5.0 5.0 42.0 33.0
6th   Whitepointer Optimist Open 4103 Napier SC Logan Rodgers   5.0 6.0 (8.0) 1.0 7.0 7.0 7.0 7.0 48.0 40.0
7th   Don't tell Mum Optimist Open 4567 Tauranga PBYC Jack Wilkins   4.0 (9.0) 7.0 7.0 5.0 4.0 8.0 6.0 50.0 41.0
8th     Optimist Open 4424 Lake Taupo YC Zoey Brasell   (8.0) 8.0 6.0 6.0 8.0 6.0 6.0 8.0 56.0 48.0
9th   Fawkes Optimist Open 4043 Lake Taupo YC Amelia Dale   7.0 7.0 (9.0) 8.0 9.0 9.0 9.0 9.0 67.0 58.0

Javelin Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Name Class Sail Number Yacht Club Helm TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st     Javelin 521 Horowhenua SC Antje Muller   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd   Trailblazer Javelin 524 Horowhenua SC David Brown   2.0 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (5.0 DNS) 21.0 16.0
3rd   Hot Gossip Javelin 305 Tauranga PBYC Dylan McKinlay   3.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 23.0 19.0
4th   Thumper Javelin 523 Pt Chevalier SC Doug Roberts   4.0 3.0 3.0 4.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 32.0
5th   Night Nurse Javelin 354 Tauranga PBYC Roger Whitefield   5.0 (6.0 DNF) 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 4.0 40.0 34.0
6th   Black Bart Javelin 318 Tauranga PBYC Mat Macmillan   (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 4.0 3.0 46.0 39.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com