Club Championships

LTYC

Results are provisional as of 11:07 on February 25, 2019

1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF R3 S1 R3 S2 R3 S3 Total Nett
1st 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.04 2.0 1.0 DNF 2.0 5.0 5.0
2nd 1 Balz Dale 70   Joe Dale   1.01 1.0 DNC 4.0 DNC 4.0 9.0 9.0
3rd 1 Maine Magic Magic 25 102   Brent Saunders   1.04 DNC 4.0 2.0 DNC 4.0 10.0 10.0

2 Division

Sailed: 7, Discards: 0, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF R3 IB R3 S1 R3 S2 R3 SpSp R3 S3 R3 SuSp R3 BR Total Nett
  2 Sayonara Fancypants 6   Kerry Check   0.854                  
1st 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 10.0 10.0
2nd 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 4.0 5.0 2.0 4.0 1.0 3.0 2.0 21.0 21.0
3rd 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 3.0 8.0 8.0 6.0 7.0 1.0 5.0 38.0 38.0
4th 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 OOD 3.0 OOD 3.0 3.0 5.0 8.0 DNC 18.0 3.0 43.0 43.0
5th 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 1.0 DSQ 12.0 4.0 3.0 10.0 DNC 18.0 4.0 52.0 52.0
6th 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.811 DNC 18.0 3.0 5.0 DNC 18.0 4.0 DNC 18.0 DNC 18.0 84.0 84.0
7th 2 Tanifarr Farr 6000 743   P Kidson   0.746 DNC 18.0 2.0 DNC 18.0 DNC 18.0 5.0 DNC 18.0 DNC 18.0 97.0 97.0
8th 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 2.0 6.0 DNC 18.0 DNC 18.0 98.0 98.0
9th 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.769 DNC 18.0 7.0 DNC 18.0 DNC 18.0 3.0 DNC 18.0 DNC 18.0 100.0 100.0
10th 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.785 DNC 18.0 4.0 7.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 101.0 101.0
11th 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.845 DNC 18.0 9.0 DNC 18.0 DNC 18.0 9.0 DNC 18.0 DNC 18.0 108.0 108.0
12th 2 Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett   0.765 DNC 18.0 DNC 18.0 6.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 114.0 114.0
13th 2 Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell   0.896 DNC 18.0 6.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 114.0 114.0
14th 2 Catalyst Catalina 7 2712   Martin Watkins   0.790 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 126.0 126.0
14th 2 Eskypade Eliott 7.4 3800   Ian Gray   0.904 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 126.0 126.0
14th 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410   Mike Keys   0.830 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 126.0 126.0
14th 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119   Ian Galloway   0.845 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 126.0 126.0

R3 S1 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 1 Balz Dale 70   Joe Dale   1.01 1.02.11 1.02.48 1.0
2 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.04 1.09.49 1.12.37 2.0

R3 S2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.04 1.15.00 1.18.00 1.0
2 1 Maine Magic Magic 25 102   Brent Saunders   1.04 1.17.59 1.21.06 2.0

R3 S3 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points
1 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.04 DNF 2.0

R3 IB - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 0.27.24 0.25.34 1.0
2 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 0.33.37 0.29.03 2.0
3 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 0.37.41 0.31.51 3.0
3 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 OOD   3.0
5 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 0.40.30 0.34.13 4.0

R3 S1 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 0.48.31 0.41.55 1.0
2 2 Tanifarr Farr 6000 743   P Kidson   0.746 0.58.24 0.43.34 2.0
3 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 OOD   3.0
3 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.811 0.54.13 0.43.58 3.0
5 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.785 0.56.21 0.44.14 4.0
6 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 0.53.17 0.45.01 5.0
7 2 Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell   0.896 0.50.59 0.45.41 6.0
8 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.769 1.01.48 0.47.31 7.0
9 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 0.56.22 0.47.38 8.0
10 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.845 0.56.44 0.47.56 9.0
11 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 DSQ   12.0

R3 S2 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 0.52.43 0.45.33 1.0
2 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 0.56.38 0.47.51 2.0
3 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 1.00.56 0.51.29 3.0
4 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 0.55.18 0.51.36 4.0
5 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.811 1.04.47 0.52.32 5.0
6 2 Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett   0.765 1.11.20 0.54.34 6.0
7 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.785 1.18.29 1.01.37 7.0
8 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 1.16.50 1.04.55 8.0

R3 SpSp - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 0.22.25 0.19.22 1.0
2 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 0.26.30 0.21.29 2.0
3 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 0.23.06 0.21.33 3.0
4 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 0.25.31 0.21.34 4.0
5 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 0.26.16 0.22.12 5.0
6 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 0.29.50 0.25.13 6.0

R3 S3 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 0.42.38 0.36.02 1.0
2 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 0.41.56 0.36.14 2.0
3 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.769 0.47.36 0.36.36 3.0
4 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.811 0.45.23 0.36.48 4.0
5 2 Tanifarr Farr 6000 743   P Kidson   0.746 0.50.09 0.37.25 5.0
6 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 0.46.17 0.37.32 6.0
7 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 0.44.58 0.38.00 7.0
8 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 0.45.59 0.38.51 8.0
9 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.845 0.46.13 0.39.03 9.0
10 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 0.42.27 0.39.36 10.0

R3 SuSp - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 0.28.48 0.24.20 1.0
2 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 0.28.25 0.24.33 2.0
3 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 0.31.40 0.26.46 3.0

R3 BR - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.864 1.34.10 1.21.22 1.0
2 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.845 1.37.06 1.22.03 2.0
3 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.845 1.40.53 1.25.15 3.0
4 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.933 1.32.48 1.26.35 4.0
5 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.845 1.44.29 1.28.17 5.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com