Long Race Series

Lake Taupo Yacht Club

Results are provisional as of 16:59 on January 30, 2019

2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.802   2.30.16 5.53.33 4.28.20 (DNC) 27.0 15.0
2nd   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley 0.805 (DNC) DNC 5.49.21 3.59.22 3.01.28 27.5 15.5
3rd   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.846 (DNC) DNC 6.10.37 4.26.18 3.01.28 37.5 25.5
4th   Drama Catalina 7 Red Adam Stachnik 0.765 DNF 2.29.30 (DNC) DNC DNC 40.0 28.0
5th   The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.929 (DNC) DNC DNC 4.01.19 DNC 50.0 38.0
6th   Bustler Noelex 22 3357 Jamie Dale 0.821 (DNC) DNC DNC 4.01.27 DNC 51.0 39.0
7th   Reckless Ross 780 3522 Shane Moore 0.940 (DNC) DNC DNC 4.05.06 DNC 52.0 40.0
8th   Eskypade Eliott 7.4 3800 Ian Gray 0.904 (DNC) DNC DNC 4.07.47 DNC 53.0 41.0
9th   Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.937 (DNC) DNC DNC 4.15.44 DNC 54.0 42.0
10th   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson 0.811 (DNC) DNC DNC 4.17.43 DNC 55.0 43.0
11th   Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.898 (DNC) DNC DNC 4.22.50 DNC 56.0 44.0

R1 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF Place Points
1   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.802 1 1.0
2   Drama Catalina 7 Red Adam Stachnik 0.765 DNF 3.0

R2 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Drama Catalina 7 Red Adam Stachnik 0.765 3.15.25 2.29.30 1.0
2   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.802 3.7.22 2.30.16 2.0

R3 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley 0.805 7.13.58 5.49.21 1.0
2   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands .810 7.16.29 5.53.33 2.0
3   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.846 7.18.05 6.10.37 3.0

R4 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley 0.805 4.57.21 3.59.22 1.0
2   The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.929 4.19.46 4.01.19 2.0
3   Bustler Noelex 22 3357 Jamie Dale 0.821 4.54.05 4.01.27 3.0
4   Reckless Ross 780 3522 Shane Moore 0.940 4.20.45 4.05.06 4.0
5   Eskypade Eliott 7.4 3800 Ian Gray 0.904 4.34.06 4.07.47 5.0
6   Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.937 4.32.56 4.15.44 6.0
7   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson 0.811 5.17.46 4.17.43 7.0
8   Skud Stratus 747 3261 Scotty Brasell 0.898 4.52.41 4.22.50 8.0
9   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.846 5.14.46 4.26.18 9.0
10   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.810 5.31.16 4.28.20 10.0

R5 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley 0.805 3.45.25 3.01.28 1.5
1   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton 0.846 3.34.30 3.01.28 1.5



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com