Series 3 Scottys Electrical

Lake Taupo Lake Club

Results are provisional as of 17:43 on February 13, 2019

1 Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.018     DNF 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd 1 Balz Dale 70   Joe Dale   1.048     DNC 4.0 2.0 6.0 6.0
3rd 1 Maine Magic Magic 25 102   Brent Saunders   1.027     DNC 4.0 RET 4.0 8.0 8.0

2 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.805 1.0 1.0 6.0 8.0 16.0 16.0
2nd 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.856 4.0 6.0 3.0 7.0 20.0 20.0
3rd 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.951 8.0 5.0 9.0 1.0 23.0 23.0
4th 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 10.0 4.0 8.0 4.0 26.0 26.0
5th 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.797 7.0 2.0 1.0 DNC 18.0 28.0 28.0
7th 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.765 3.0 3.0 DNC 18.0 6.0 30.0 30.0
6th 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.794 DSQ 12.0 12.0 4.0 2.0 30.0 30.0
8th 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.963 9.0 11.0 10.0 3.0 33.0 33.0
9th 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.765 DNC 18.0 8.0 2.0 10.0 38.0 38.0
10th 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.810 DNC 18.0 7.0 5.0 RET 12.0 42.0 42.0
11th 2 Tanifarr Farr 6000 743   P & J Kidson   0.744 6.0 DNC 18.0 7.0 DNC 18.0 49.0 49.0
12th 2 Catalyst Catalina 7 2712   Martin Watkins   0.790 2.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 56.0 56.0
14th 2 Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell   0.898 5.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 59.0 59.0
13th 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410   Mike Keys   0.830 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 5.0 59.0 59.0
15th 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119   Ian Galloway   0.845 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 9.0 63.0 63.0
16th 2 Eskypade Eliott 7.4 3800   Ian Gray   0.904 DNC 18.0 9.0 DNC 18.0 DNC 18.0 63.0 63.0
17th 2 Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett   0.743 DNC 18.0 10.0 DNC 18.0 DNC 18.0 64.0 64.0

4 Division

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: TCF, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 4 Honey Merlin 6.1 3297   Vanessa Aitken   0.680       DNF 2.0 2.0 2.0

R1 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points

R2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points

R3 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points
1 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.018 DNF 2.0

R4 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 1 Wassup/2Mile2Good Magic 25 065   Torben Landl   1.018 1.01.57 1.03.04 1.0
2 1 Balz Dale 70   Joe Dale   1.048 1.01.37 1.04.34 2.0
3 1 Maine Magic Magic 25 102   Brent Saunders   1.027 RET   4.0

R1 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.805 0.55.15 0.44.29 1.0
2 2 Catalyst Catalina 7 2712   Martin Watkins   0.790 1.00.12 0.47.33 2.0
3 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.765 1.02.11 0.47.34 3.0
4 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.856 0.55.40 0.47.39 4.0
5 2 Skud Stratus 747 3261   Scotty Brasell   0.898 0.53.21 0.47.54 5.0
6 2 Tanifarr Farr 6000 743   P & J Kidson   0.744 1.04.37 0.48.04 6.0
7 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.797 1.00.27 0.48.11 7.0
8 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.951 0.51.18 0.48.47 8.0
9 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.963 0.51.32 0.49.38 9.0
10 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 1.01.42 0.50.02 10.0
11 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.794 DSQ   12.0

R2 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.805 0.44.01 0.35.26 1.0
2 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.797 0.46.07 0.36.45 2.0
3 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.765 0.49.33 0.37.54 3.0
4 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 0.48.12 0.39.05 4.0
5 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.951 0.41.39 0.39.37 5.0
6 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.856 0.46.37 0.39.54 6.0
7 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.810 0.49.19 0.39.57 7.0
8 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.765 0.52.45 0.40.21 8.0
9 2 Eskypade Eliott 7.4 3800   Ian Gray   0.904 0.46.16 0.41.50 9.0
10 2 Farrnatics Farr 6000 3603   Anthony Byett   0.743 0.57.25 0.42.40 10.0
11 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.963 0.44.49 0.43.10 11.0
12 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.794 0.57.04 0.45.19 12.0

R3 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Sweet Magic Noelex 25 3600   Bob Jollands   0.797 0.44.58 0.35.50 1.0
2 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.765 0.47.36 0.36.25 2.0
3 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.856 0.42.38 0.36.30 3.0
4 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.794 0.46.13 0.36.42 4.0
5 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.810 0.45.23 0.36.46 5.0
6 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.805 0.45.59 0.37.01 6.0
7 2 Tanifarr Farr 6000 743   P & J Kidson   0.744 0.50.09 0.37.19 7.0
8 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 0.46.17 0.37.32 8.0
9 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.951 0.42.27 0.40.22 9.0
10 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.963 0.41.56 0.40.23 10.0

R4 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Carabella Ross 780 3425   Brent Aitken   0.951 0.47.04 0.44.46 1.0
2 2 Sure Thing Noelex 25 1034   Mike Parfitt   0.794 0.58.48 0.46.41 2.0
3 2 The Bill Williams 7 3672   Alan Simpson   0.963 0.50.21 0.48.29 3.0
4 2 Takitimu Noelex 22 1866   Graeme Robinson   0.811 1.06.03 0.53.34 4.0
5 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410   Mike Keys   0.830 1.05.38 0.54.29 5.0
6 2 Dijon Noelex 22 1262   Paul Pettigrew   0.765 1.12.13 0.55.15 6.0
7 2 Mykonos Noelex 25 3528   John Thornton   0.856 1.08.03 0.58.15 7.0
8 2 Second Edition Noelex 25 3381   Peter Roberts/Martin Bradley   0.805 1.15.50 1.01.03 8.0
9 2 Tussock Jumper Noelex 25 1119   Ian Galloway   0.845 1.12.18 1.01.06 9.0
10 2 Telaga Noelex 22 2465   Steve Bowden   0.765 1.23.53 1.04.10 10.0
11 2 Bustler Noelex 22 3357   Jamie Dale   0.810 RET   12.0

R1 - 4 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points

R2 - 4 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points

R3 - 4 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points

R4 - 4 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName TCF Place Points
1 4 Honey Merlin 6.1 3297   Vanessa Aitken   0.680 DNF 2.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com