Parts & Services

Lake Taupo Yacht Club

Results are provisional as of 16:53 on May 10, 2020

1 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
3rd   BALZ Dale 70 Joe Dale   1.049 1.000   (DSQ) 1.07.50 0.50.07 1.03.16 1.18.20 14.0 10.0
1st   2Mile2Good Magic 25 065 Torben Landl   1.018 0.961   0.52.00 1.04.14 0.50.05 1.00.00 (DNC) 9.0 5.0
2nd   W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp   1.023 0.973   0.55.53 1.02.18 (DNC) 1.01.22 1.17.21 10.0 6.0

2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
11th   Gingerbread man Porter 7.7 4035 Thomas Schwarz   0.810 0.793   (DNC) DNC 0.43.26 DNF 1.13.28 52.0 40.0
6th   Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell   0.887 0.899   (DNC) 0.50.47 0.42.08 0.55.43 1.06.59 31.0 19.0
9th   Sure Thing Noelex 25 1034 Mike Parfitt   0.811 0.832   (DNC) DNC DNC 0.49.06 DNC 49.0 37.0
5th   The Bill Wlliams 7 3672 Alan Simpson   0.920 0.932   0.41.53 0.53.29 (0.42.56) 0.55.17 1.05.49 24.0 16.0
4th   Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.756 0.761   0.40.47 0.56.33 0.42.00 (DNC) 1.05.22 27.0 15.0
2nd   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands   0.796 0.816   0.55.37 0.46.24 0.40.42 0.53.31 (1.08.10) 21.0 13.0
8th   Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.945 0.957   0.40.31 (DNC) 0.42.44 DNC 1.05.32 34.0 22.0
1st   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton   0.822 0.862   (DNC) 0.51.43 0.39.07 0.52.11 1.07.54 25.0 13.0
10th   Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.785 0.770   0.48.32 (DNC) DNC 0.58.17 DNC 50.0 38.0
7th   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley   0.844 0.847   0.41.00 0.54.33 (0.42.48) 0.57.53 1.06.04 28.0 21.0
3rd   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson   0.802 0.812   (0.43.47) 0.54.16 0.40.51 0.55.28 1.04.18 19.0 14.0

R1 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   2Mile2Good Magic 25 065 Torben Landl   1.018 0.961   0.51.05 0.52.00 1.0
2   W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp   1.023 0.973   0.54.38 0.55.53 2.0
3   BALZ Dale 70 Joe Dale   1.049 1.000   DSQ   4.0

R2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp   1.008 0.973   1.01.48 1.02.18 1.0
2   2Mile2Good Magic 25 065 Torben Landl   0.993 0.961   1.04.41 1.04.14 2.0
3   BALZ Dale 70 Joe Dale   1.049 1.000   1.04.40 1.07.50 3.0

R3 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   2Mile2Good Magic 25 065 Torben Landl   0.982 0.961   0.51.00 0.50.05 1.0
2   BALZ Dale 70 Joe Dale   1.034 1.000   0.48.28 0.50.07 2.0

R4 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   2Mile2Good Magic 25 065 Torben Landl   0.967 0.961   1.02.03 1.00.00 1.0
2   W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp   0.988 0.973   1.02.07 1.01.22 2.0
3   BALZ Dale 70 Joe Dale   1.018 1.000   1.02.09 1.03.16 3.0

R5 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp   0.986 0.973   1.18.27 1.17.21 1.0
2   BALZ Dale 70 Joe Dale   1.014 1.000   1.17.15 1.18.20 2.0

R1 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.945 0.957   0.42.53 0.40.31 1.0
2   Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.756 0.761   0.53.57 0.40.47 2.0
3   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley   0.844 0.847   0.48.35 0.41.00 3.0
4   The Bill Wlliams 7 3672 Alan Simpson   0.920 0.932   0.45.31 0.41.53 4.0
5   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson   0.802 0.812   0.54.35 0.43.47 5.0
6   Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.785 0.770   1.01.49 0.48.32 6.0
7   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands   0.796 0.816   1.09.52 0.55.37 7.0

R2 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands   0.785 0.816   0.59.06 0.46.24 1.0
2   Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell   0.887 0.899   0.57.15 0.50.47 2.0
3   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton   0.822 0.862   1.02.55 0.51.43 3.0
4   The Bill Wlliams 7 3672 Alan Simpson   0.932 0.932   0.57.23 0.53.29 4.0
5   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson   0.801 0.812   1.07.45 0.54.16 5.0
6   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley   0.860 0.847   1.03.26 0.54.33 6.0
7   Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.772 0.761   1.13.15 0.56.33 7.0

R3 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton   0.835 0.862   0.46.51 0.39.07 1.0
2   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands   0.808 0.816   0.50.22 0.40.42 2.0
3   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson   0.802 0.812   0.50.56 0.40.51 3.0
4   Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.767 0.761   0.54.45 0.42.00 4.0
5   Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell   0.906 0.899   0.46.30 0.42.08 5.0
6   Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.967 0.957   0.44.12 0.42.44 6.0
7   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley   0.859 0.847   0.49.49 0.42.48 7.0
8   The Bill Wlliams 7 3672 Alan Simpson   0.937 0.932   0.45.49 0.42.56 8.0
9   Gingerbread man Porter 7.7 4035 Thomas Schwarz   0.810 0.793   0.53.37 0.43.26 9.0

R4 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   Sure Thing Noelex 25 1034 Mike Parfitt   0.811 0.832   1.00.33 0.49.06 1.0
2   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton   0.848 0.862   1.01.32 0.52.11 2.0
3   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands   0.810 0.816   1.06.04 0.53.31 3.0
4   The Bill Wlliams 7 3672 Alan Simpson   0.928 0.932   0.59.34 0.55.17 4.0
5   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson   0.804 0.812   1.08.59 0.55.28 5.0
6   Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell   0.900 0.899   1.01.54 0.55.43 6.0
7   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley   0.852 0.847   1.07.56 0.57.53 7.0
8   Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew   0.772 0.770   1.15.30 0.58.17 8.0
9   Gingerbread man Porter 7.7 4035 Thomas Schwarz   0.801 0.793   DNF   10.0

R5 - 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Name Class Sail No HelmName Crew Name NHC1 NewRating Phone Number Elapsed Corrected Points
1   Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson   0.809 0.812   1.19.29 1.04.18 1.0
2   Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson   0.762 0.761   1.25.47 1.05.22 2.0
3   Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken   0.959 0.957   1.08.20 1.05.32 3.0
4   The Bill Wlliams 7 3672 Alan Simpson   0.935 0.932   1.10.24 1.05.49 4.0
5   Second Edition Noelex 25 3381 Peter Roberts/Martin Bradley   0.851 0.847   1.17.38 1.06.04 5.0
6   Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell   0.905 0.899   1.14.01 1.06.59 6.0
7   Mykonos Noelex 25 3528 John Thornton   0.870 0.862   1.18.03 1.07.54 7.0
8   Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands   0.824 0.816   1.22.43 1.08.10 8.0
9   Gingerbread man Porter 7.7 4035 Thomas Schwarz   0.801 0.793   1.31.43 1.13.28 9.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com