Dale Boat Builders

Lake Taupo Yacht Club

Results are provisional as of 19:35 on February 18, 2021

1 Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF R3 18:00 R6 18:00 Total Nett
1st 1 2Mile2Good Magic 25 065 Torbin Landl 1.018 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd 1 BALZ Dale 6.7 70 Joe Dale 1.003 1.0 DNC 4.0 5.0 5.0
3rd 1 W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp 1.023 2.0 DNC 4.0 6.0 6.0

2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF R1 18:00 R3 18:00 R4 18:00 R5 18:00 R6 18:00 Total Nett
1st 2 No Remorse Elliott 7.8 4052 Chris Johnston 0.963 (7.0) 1.0 4.0 5.0 2.0 19.0 12.0
2nd 2 Second Edition Noelex 25 3381 Martin Bradley 0.825 4.0 2.0 1.0 (9.0) 6.0 22.0 13.0
3rd 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.953 (11.0) 6.0 3.0 4.0 1.0 25.0 14.0
4th 2 Mykonos Noelex 25 3526 John Thornton 0.845 5.0 3.0 (DNC 16.0) 2.0 DNC 16.0 42.0 26.0
5th 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.795 6.0 5.0 (DNC 16.0) 12.0 5.0 44.0 28.0
6th 2 Crocodale Rock Elliott 5.9 3695 Jamie Dale 0.939 8.0 (DNC 16.0) DNC 16.0 3.0 3.0 46.0 30.0
7th 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.934 12.0 8.0 (DNC 16.0) 7.0 4.0 47.0 31.0
8th 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson 0.735 1.0 7.0 (DNC 16.0) 8.0 DNC 16.0 48.0 32.0
9th 2 Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell 0.892 (DNC 16.0) 4.0 DNC 16.0 6.0 8.0 50.0 34.0
10th 2 BALZ Dale 6.7 70 Joe Dale 0.779 3.0 (DNC 16.0) DNC 16.0 1.0 DNC 16.0 52.0 36.0
12th 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.811 9.0 (DNC 16.0) 2.0 13.0 DNF 12.0 52.0 36.0
11th 2 Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson 0.801 2.0 9.0 (DNC 16.0) DNC 16.0 9.0 52.0 36.0
13th 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.835 10.0 (DNC 16.0) DNC 16.0 10.0 7.0 59.0 43.0
14th 2 Gingerbread Man Porter 7.7 4035 Dave Brett 0.793 13.0 10.0 (DNC 16.0) 11.0 DNF 12.0 62.0 46.0
15th 2 Telaga Noelex 22 2465 Steve Bowden 0.811 (DNC 16.0) 11.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 75.0 59.0

R3 - 1 Division - 18/11/2020 at 18:00

Club Championship race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 1 BALZ Dale 6.7 70 Joe Dale 1.003 0.49.59 0.50.08 1.0
2 1 W8 Up Magic 25 30 Mike Hindrupp 1.023 0.51.07 0.52.18 2.0
3 1 2Mile2Good Magic 25 065 Torbin Landl 1.018 0.51.36 0.52.32 3.0

R6 - 1 Division - 9/12/2020 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 1 2Mile2Good Magic 25 065 Torbin Landl 0.998 0.48.55 0.48.49 1.0

R1 - 2 Division - 4/11/2020 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson 0.735 1.19.34 0.58.29 1.0
2 2 Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson 0.801 1.14.30 0.59.40 2.0
3 2 BALZ Dale 6.7 70 Joe Dale 0.779 1.16.56 0.59.56 3.0
4 2 Second Edition Noelex 25 3381 Martin Bradley 0.825 1.13.59 1.01.02 4.0
5 2 Mykonos Noelex 25 3526 John Thornton 0.845 1.12.37 1.01.22 5.0
6 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.795 1.17.35 1.01.41 6.0
7 2 No Remorse Elliott 7.8 4052 Chris Johnston 0.963 1.04.10 1.01.48 7.0
8 2 Crocodale Rock Elliott 5.9 3695 Jamie Dale 0.939 1.06.03 1.02.01 8.0
9 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.811 1.17.22 1.02.45 9.0
10 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.835 1.15.13 1.02.48 10.0
11 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.953 1.08.57 1.05.43 11.0
12 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.934 1.10.37 1.05.57 12.0
13 2 Gingerbread Man Porter 7.7 4035 Dave Brett 0.793 1.26.54 1.08.55 13.0

R3 - 2 Division - 18/11/2020 at 18:00

Club Championship race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 No Remorse Elliott 7.8 4052 Chris Johnston 0.963 0.45.59 0.44.17 1.0
2 2 Second Edition Noelex 25 3381 Martin Bradley 0.825 0.55.24 0.45.42 2.0
3 2 Mykonos Noelex 25 3526 John Thornton 0.845 0.54.24 0.45.58 3.0
4 2 Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell 0.892 0.52.45 0.47.03 4.0
5 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.795 0.59.17 0.47.08 5.0
6 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.953 0.50.28 0.48.06 6.0
7 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson 0.755 1.04.05 0.48.23 7.0
8 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.924 0.52.51 0.48.50 8.0
9 2 Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson 0.811 1.00.15 0.48.52 9.0
10 2 Gingerbread Man Porter 7.7 4035 Dave Brett 0.773 1.07.19 0.52.02 10.0
11 2 Telaga Noelex 22 2465 Steve Bowden 0.811 1.06.03 0.53.34 11.0

R4 - 2 Division - 25/11/2020 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Second Edition Noelex 25 3381 Martin Bradley 0.835 0.38.48 0.32.24 1.0
2 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.811 0.41.13 0.33.26 2.0
3 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.953 0.35.42 0.34.01 3.0
4 2 No Remorse Elliott 7.8 4052 Chris Johnston 0.983 0.34.44 0.34.09 4.0

R5 - 2 Division - 2/12/2020 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 BALZ Dale 6.7 70 Joe Dale 0.779 1.14.53 0.58.20 1.0
2 2 Mykonos Noelex 25 3526 John Thornton 0.845 1.13.05 1.01.45 2.0
3 2 Crocodale Rock Elliott 5.9 3695 Jamie Dale 0.939 1.06.09 1.02.07 3.0
4 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.925 1.08.04 1.02.58 4.0
5 2 No Remorse Elliott 7.8 4052 Chris Johnston 0.963 1.05.50 1.03.24 5.0
6 2 Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell 0.892 1.11.19 1.03.37 6.0
7 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.924 1.10.03 1.04.44 7.0
8 2 Tanifarr Farr 6000 743 Philip Kidson 0.755 1.26.09 1.05.03 8.0
9 2 Second Edition Noelex 25 3381 Martin Bradley 0.825 1.19.08 1.05.17 9.0
10 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.835 1.19.05 1.06.02 10.0
11 2 Gingerbread Man Porter 7.7 4035 Dave Brett 0.763 1.27.25 1.06.42 11.0
12 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.795 1.24.38 1.07.17 12.0
13 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.821 1.27.02 1.11.27 13.0

R6 - 2 Division - 9/12/2020 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 2 Carabella Ross 780 3425 Brent Aitken 0.925 1.06.59 1.01.58 1.0
2 2 No Remorse Elliott 7.8 4052 Chris Johnston 0.963 1.04.54 1.02.30 2.0
3 2 Crocodale Rock Elliott 5.9 3695 Jamie Dale 0.939 1.08.14 1.04.04 3.0
4 2 The Bill Williams 7 3672 Alan Simpson 0.924 1.11.41 1.06.14 4.0
5 2 Sweet Magic Noelex 25 3600 Bob Jollands 0.795 1.33.32 1.14.22 5.0
6 2 Second Edition Noelex 25 3381 Martin Bradley 0.845 1.31.14 1.17.06 6.0
7 2 Wednesday Night Fever Noelex 25 3410 Mike Keys 0.835 1.33.54 1.18.24 7.0
8 2 Skud Stratus 747 3261 Scottie Brasell 0.892 1.29.30 1.19.50 8.0
9 2 Takitimu Noelex 22 1866 Graeme Robinson 0.811 1.40.04 1.21.09 9.0
10 2 Dijon Noelex 22 1262 Paul Pettigrew 0.801 DNF   12.0
10 2 Gingerbread Man Porter 7.7 4035 Dave Brett 0.763 DNF   12.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com